You are currently viewing Maroš Kováčik viedol seminár vo Valencii: Osem sekúnd rozložených do vyše dvoch hodín

Maroš Kováčik viedol seminár vo Valencii: Osem sekúnd rozložených do vyše dvoch hodín

  • Post author:

Od augusta tohto roku sa stal basketbalový tréner Maroš Kováčik obyvateľom Valencie. Ako sme už informovali, do tretieho najväčšieho mesta Španielska sa presťahoval spolu s rodinkou kvôli dcéram – 14-ročnej Emilly a 10-ročnej Leonie – ktoré ešte donedávna obliekali dres CBK Košice. Tie uspeli na skúške v tamojšej Lalqueria Del Basket Valencia. Rodina sa už zabývala a prešla do tradičného módu. Deti navštevujú tamojšie základné školy, drvia španielsky jazyk, chodia na tréningy a zápasy. Kým v minulosti sa celá rodina prispôsobovala Marošovi Kováčikovi, tentoraz sú v popredí obe dcéry. A možno časom k ním pribudne i 2,5-ročný braček Mael.

Maroš Kováčik viedol naposledy štyri roky poľskú ženskú reprezentáciu a mužov Gliwíc. Hoci vo Valencii upriamuje svoju pozornosť na dievčatá, má aj svoje aktivity. Jednu aj nedávno absolvoval, keď viedol trénerský seminár pre španielskych trénerov! Už na prvý pohľad a počutie to znie prinajmenšom divne. Tréner z maličkého Slovenska, kde ženský i mužský basketbal je skôr na periférii športového záujmu, ide školiť svojich kolegov v krajine, ktorá sa bežne pohybuje v top trojke svetového rebríčka v ženskej i mužskej kategórii? Iniciatíva prišla zo strany šéfa ženskej zložky vo Valencii Estebana Alberta, ktorý ho jedného dňa pozval na stretnutie na pôde klubu. Zúčastnil sa na ňom i ďalší šéf Andreu Casadevall, ktorý má pod palcom chlapčenskú zložku. Na rovinu sa ho spýtali, či by bol ochotný pripraviť a predniesť nejakú tému v rámci seminára, ktorý klub každoročne organizuje v jesenných mesiacoch pod kuratelou štátneho vzdelávacieho programu.

NÁVRAT DO OBRANY: KROK PO KROKU

„Ešte počas tohto sedenia som načrtol štyri rôzne tématické okruhy. Išlo hlavne o to, aby téma bola aj v spojitosti s mládežou. Nakoniec sme sa dohodli na téme, ktorá by mohla byť inšpiratívnou od najmenších kategórií U10 až po seniorský basketbal. Jej názov je jednoduchý: Návrat do obrany.”

Na spomínanom stretnutí sa Marošovi Kováčikovi smiali, keď im povedal, že o 8 sekundách bude rozprávať 1,5 hodiny. Nakoniec prednáška trvala 2 hodiny a 15 minút… A o akých 8 sekundách rozprával slovenský kouč? „O návrate do obrany počas prvých 8 sekúnd po zmene držania lopty. Čiže, po tom, čo môj tím vystrelí a minie kôš, respektíve dosiahne body premenenou strelou alebo stratí loptu – tak som rozoberal, ako vybudovať obranných systém pri prvých 8 sekundách. Angličania na to majú slovné spojenie Transition Defense.” Maroš Kováčik ho spomenul zámerne, lebo taký bol aj názov na oficiálnej pozvánke k tomuto semináru. A aby zaujal aj španielskych trénerov, tak k nemu pripojili aj španielske slovíčka paso a paso. Čiže Návrat do obrany – krok po kroku.

Čo sa týka samotnej prednášky i názorných ukážok, tak tie boli určené nielen pre trénerov Valencie, ale išlo o otvorený celošpanielsky seminár. Priamo v hale sedelo 87 trénerov, ale vysielali ho aj online, takže ho sa príslušný poplatok mohol pozerať ktokoľvek. Všeobecný poplatok bol 12 eur, členovia klubu si zaplatili 8 eur.

PUNTIČKÁRSKY SPRACOVANÝ PPP

Maroš Kováčik mal nielen slovnú prednášku, ale i názorové ukážky, na ktoré mal k dispozícii tím chlapcov do 15 rokov. Samozrejme, v pozadí nemohla chýbať ani veľká digitálna obrazovka, ktorá zobrazovala jeho powerpointový súbor. Prezentáciu tvorilo 58 stránok. Prednáška teda išla krok po kroku. Teda presne, ako bolo avizované v samotnej pozvánke. Jednotlivé stránky nadväzovali na práve prebiehajúcu prednášku, aby si tréneri mohli ľahšie zapamätať tieto poznatky.

Asi zlatým klincom celej prezentácie bola doslova puntičkársky pripravená štatistika, ktorá najlepšie umocnila samotnú tému a bola najlepším dôkazom toho, prečo je taký dôležitý návrat do obrany. Slovenský kouč si pozrel podrobne všetkých 12 stretnutí play-off z letných majstrovstiev sveta basketbalistov, ktoré organizovali Filipíny, Japonsko a Indonézia. „Analyzoval som každú jednu obranu súpera, akým spôsobom sa skončí. To znamená, či je útok zakončený v prvých ôsmich sekundách, čo bola moja nosná téma. Analyzoval som nielen všetky tieto rýchle protiútoky, ale vyselektoval som všetky situácie, pri ktorých došlo k prečísleniu v týchto stretnutiach.”

Len príprave tejto samotnej analýzy venoval rodák z Lučenca vyše dva týždne. V basketbale je najdôležitejšia štatistika PPP (Points per Possession) – body na držbu lopty. Čiže body, ktoré dá družstvo, resp., ak hovoríme o obrane, koľko bodov dovolíte dať súperovi v prepočte na jednu obranu. „Tento štatistiský údaj sa dá vypočítať v útoku i v obrane. Ja som sa pri PPP zameral len na obranu. Tento výpočet ukázal, do akej miery je úspešná obrana. Konkrétne, koľko bodov v priemere dovolí jedno družstvo skórovať súperovi z jedného útoku. Analyzoval som teda nielen koše po prvých 8 sekundách, ale i všetky prečíslenia v spomínaných 12 zápasoch – 2 na 1, 3 na 2, 4 na 3 a 5 na 4. Na základe týchto údajov som konfrontoval trénerov, prečo som si vybral túto tématiku a prečo je dôležitá v modernom basketbale.”

S TAKÝM NIEČIM SA DOTERAZ NESTRETLI

Svojím spôsobom sa 45-ročný tréner podujal na unikátnu a nevšednú vec, pretože ani jeden z basketbalových programov na svete, ktoré sú k dispozícii za nemalý poplatok, nevypočíta a nedisponuje týmto štatistickým ukazovateľom. Drahé programy zväčša ponúkajú iba súhrn, koľko bodov dostane družstvo za jednu obranu. Údaj, koľko bodov dostane tím za prvých 8 sekúnd a za každú situáciu v početnom oslabení, sa nedopátrate. O to väčšia bola pridaná hodnota prednášky Maroša Kováčika, keď sa s týmito číslami prezentoval pred svojimi kolegami. Koľko za tým bolo práce, azda ani netreba zdôrazňovať, keďže nie je na to žiaden program a všetko je potrebné urobiť manuálne. „Pri tejto téme som sa pri mojej prednáške najviac zdržal. Tréneri do toho vstupovali, chceli vedieť podrobnosti, lebo s niečim podobným sa doteraz ešte nestretli. Na túto časť prednášky som bol i patrične pyšný,” neskrýval určitú a oprávnenú hrdosť v hlase Maroš Kováčik, ktorý myslel na všetko a ešte v dostatočnom predstihu sa stretol aj s trénerom-tlmočníkom z angličtiny do španielčiny, aby si prešli všetky body prednášky. Dokonca mu odovzdal celú svoju prezentáciu, aby si ju doma pozrel a vedel tak dopredu, o čom bude rozprávať. Ujednotili si basketbalové pojmy a hlavne išlo o to, aby neprekladal od slova do slova jeho vyjadrenia, ale aby tlmočil výklad prítomným trénerom. „Chcel som sa vyhnúť tomu, aby preklad a tlmočenie netrval príliš dlho a zbytočne nenaťahovali celý seminár. Boli sme veľmi dobre zohraní a naozaj prítomným tlmočil to najpodstatnejšie,” podotkol Maroš Kováčik, ktorý už mal podobné prednášky v Portugalsku, Poľsku a aj v Londýne. Tá posledná na pôde basketbalovej veľmoci je však v jeho ponímaní oprávnene na najvyššom piedestáli.

VEĽKÝ APLAUZ I POZITÍVNE OHLASY

Za pravdu mu dávajú i ohlasy na tento trénerský seminár. Už priamo v hale si po skončení 135-minútového vystúpenia vyslúžil silný aplauz od prítomných trénerov. Šéf ženskej zložky basketbalového klubu vo Valencii Esteban Albert ešte v noci po seminári napísal slovenskému trénerovi správu, v ktorej sa mu veľmi pekne poďakoval za všetkú prácu a námahu, ktorú vynaložil pri príprave seminára. Ocenil, že prezentácia bola veľmi progresívna, pedagogická, s dobrou štruktúrou a podporená precíznymi cvičeniami. Na záver mu nezabudol zagratulovať k veľmi úspešnej prezentácii. „Mal som dobré pocity z tohto seminára. Verím, že sa trénerom páčila prezentácia. O týždeň neskôr ma zástupcovia klubu z Valencie pozvali na večeru. Človeku to dobre padne, keď si ho i touto formou uctia,” dodal Maroš Kováčik, ktorý sa tak dostal do skupiny prednášateľov, ktorí majú veľmi vysoký kredit i cveng v celej Európe a v minulosti viedli takýto seminár vo Valencii. Spomeňme mená ako Jota Cuspinera (bývalý asistent trénera v Reale Madrid), Luigi Lamónica (jedna z najväčší rozhodcovských legiend v Európe), Joan Plaza (bývalý tréner Realu Madrid, Malagy, Betisu Sevilla, Žalgirisu Kaunas či Zenitu Petrohrad, aktuálne vedie AEK Atény), Žan Tabak (Chorvát, ktorý viedol i slovenskú reprezentáciu), Daniel Ocampo (aktuálne tréner českej basketbalovej reprezentácie) či Sito Alonso (dlhé roky pôsobí v kluboch najvyššej španielskej ligy).